Przedszkole i Żłobek w Troszynie

Dzień Ukraiński

Dnia 1 marca 2024r. w grupie ,,Żabki" obchodzony był Dzień Ukraiński. Dzieci poznały położenie Ukrainy na mapie oraz symbole narodowe tego kraju: flagę, godło i hymn. Do grupy ,,Żabki" uczęszcza dwoje dzieci z Ukrainy- Wiktoria i Nazar. Ważnym momentem uroczystości było spotkanie z panią Ludmiłą, mamą Wiktorii. Opowiedziała ona dzieciom o tym jak żyła  z rodziną w Ukrainie, o smutnym momencie wybuchu wojny, opuszczeniu rodzinnego miasta Kijowa oraz przybyciu do Troszyna. Wspomniała, jak wiele dobra, życzliwości i pomocy otrzymała od mieszkańców naszej gminy. Wiktoria wspólnie z mamą zaśpiewały znaną ukraińską pieśń pt. ,,Czerwona kalina". W czasie Dnia Ukraińskiego dzieci bawiły się chustą animacyjną z niebieskimi i żółtymi balonami. Wykonały serca ozdobione kwiatami w barwach narodowych Ukrainy. Obejrzały filmy edukacyjne pt. ,,Ukraina" oraz ,,Wycieczka na Ukrainę". Z zainteresowaniem obejrzały bajkę pt. ,,Rękawiczka" w języku ukraińskim. Wspólnie bawiły się przy piosence polsko- ukraińskiej pt.  ,,Taniec na kłopoty". Na zakończenie odbył się wspólny słodki poczęstunek.

Autor: Katarzyna Gruz, Ewa Truskolaska-Rusak